Csipke: fesztivál előtt újabb cirkusz
Közélet

Csipke: fesztivál előtt újabb cirkusz

Ha valami most nagyon nem kellett a halasi csipkének, az az, hogy saját kuratóriuma és a város önkormányzata hozzányúljon. De mindkettő hozzányúlt a maga szokott módján, és most – az újabb nemzetközi fesztivál előtt – tovább rombolta a város legfőbb értékének imázsát…

 
„Kutyakomédia”, „háttérben mozgó erők”, „bűncselekmény”, „alaptalan vádaskodás”, „mondjon le” – ilyen és ehhez hasonló, hol jogos, hol túlzó kijelentésekkel készíti elő a halasi önkormányzat képviselő-testülete a jövő héten kezdődő csipke-világfesztivált. Az apropó: olyan határozatot fogadott el pénteken délelőtt az önkormányzat, amire normális esetben semmi szükség nem volna – folytasson átfogó pénzügyi vizsgálatot a Csipke Közalapítvány az elmúlt 5 év csipkeházi gazdálkodásáról. Ilyen vizsgálatról mind a kuratórium, mind a közalapítvány Felügyelő Bizottsága (FB) dönthet, dönthetett volna,
 
csak éppen a képviselő-testület nem,
 
amelynek így nem kompetenciája beleszólni. Most mégis ilyen értelmű határozat született – és ennek vitája kapcsán tűrte fel az ingujjat a képviselők többsége.
A határozatot előterjesztő Fülöp Róbert azzal védte javaslatát, hogy ezzel éppen azt akarta elérni, hogy a Csipkeházban felmerült pénzügyi aggályok ne rögtön az ügyészségen vagy a rendőrségen landoljanak, hanem „házon belül” lehessen őket tisztázni (lásd a részletekről a Halasi Tükör szerdai számának összeállítását!).
 
– Hát így képes ez a képviselő-testület és ez a Csipke-kuratórium házon belül tisztázni valamit – szólt kritikusan az alpolgármester. A pénteki  ülésen valóban ismét alulmúlta magát a testület néhány hozzászólója. A polgármester szerint az ügyészség és a kormányhivatal álláspontja egységes: nem a képviselő-testületnek, hanem
 
a Csipke-közalapítvány ellenőrző szervének kell első körben vizsgálnia
 
a vélt-valós ügyeket, de ehhez a kuratórium pénzügyekben laikus tagjai nem elegendőek. Valódi – például külsős – szakértőket kell felkérni (és persze a Csipkeház költségvetéséből megfizetni) a vizsgálathoz, akik át is látják a talán valós, de mindeddig még bizonyítatlan vélelmeket. A személyeskedő és felesleges szúrásokkal teli vita azután bontakozott ki, hogy Váradi Krisztián (DK) lemondásra szólította fel a korábbi, a törvényességi próbán elvetett vizsgálatot kezdeményező fideszes alpolgármestert.
 
Fülöp ekkor érvelt azzal, hogy végre tiszta képet kell kapjanak. Ezután – a megszólalási rendet most is folyamatosan megsértő polgármester rövidebb-hosszabb megnyilatkozásai mellett – Dózsa Tamás képviselő kérte számon Gyovai Istvánt azért: miért hátráltatja a vizsgálatok megindítását. Aradszky Lászlóné ezt megerősítve sürgette a polgármester beavatkozását, hogy
 
ne eszkalálódjon tovább a csipkét lejárató folyamat.
 
Gyovai erre azt felelte: a vitát a jobboldal gerjeszti azzal, hogy megalapozatlan gyanúkat tényként kezel, bezzeg feljelentést nem tesz a vélt-valós szabálytalanságok miatt. Jekő Attila szerint a csipke-vita újabb sötét fejezete a halasi önkormányzatnak, és a kutyakomédiát ráadásul feleslegesen is gerjeszti magának a testület, hiszen nem kell az önkormányzat szava ahhoz, hogy a Csipke-közalapítvány felügyelői vizsgálatot indítsanak, és/vagy kérjék az átfogó vizsgálatra a városháza ellenőrzési apparátusát. Pajor Kálmán – aki tagja a Csipke-kuratóriumnak(!) – a vita során sokszorosan megerősített tények ellenére folyamatosan azt firtatta, miért nem kaphat betekintést a csipke könyveibe. Erre már senki nem tartotta érdemesnek válaszolni, de Halász Balázs azért felvetette a városban szintén évek óta lebegő kérdést: ha a Pajor Kálmán a Nagy Szeder-hagyaték sorsát sem volt hajlandó rendezni, akkor mit akar a Csipkeházban folytatott működésétől…

A képviselő-testület ezúttal szerencsére megállt az egyórás városimázs-rombolásnál,
 
és 8:5 arányban úgy döntött, szorgalmazza, hogy most már fogja magát a Csipke-közalapítvány Felügyelő Bizottsága, és méltóztasson végre pontot tenni a vizsgálat kiírására és elvégzésére. Miután a Halasi Tükörben éppen a testületi többség egyik prominense nyilatkozta, hogy „szerencsétlen módon korlátozottan szakmai fb-delegációt kapott a csipke az önkormányzattól…”, csak remélni lehet, hogy ezúttal igazi szakértőket is bevonnak a csipkeházi gazdálkodás vitás tételeinek tisztázásába.
Kép, szöveg: Kohout Zoltán